Przewodnik po trasie wypray żeglarskiej Kiwi 360

Etap I Polska (Gdańsk) - Francja (Cherbourg) 900 mil 10 dni Cuxhaven, Amsterdam.

Gdańsk to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był ongiś również miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla, w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych. Z gdańskiej Motławy startuje wyprawa Kiwi 360, tutaj też zamierzamy powrócić z wyprawy.

pkiwi01 pkiwi02
Gdański żuraw. Rzeka Motława.

Cuxhaven uzdrowiskowe miasto powiatowe w północnej części Niemiec, przy Kanale Kilońskim i ujściu Łaby do Morza Północnego, w Dolnej Saksoni. To port na Morzu Północnym, które jest ważnym szlakiem komunikacyjnym między Wyspami Brytyjskimi, Półwyspem Skandynawskim i Jutlandzkim. Miejmy nadzieję, nie przywita nas chłodem, silnymi witrami i wysokimi falami, co dla tego akwenu jest dość typowe. To morska autostrada, jeden z najbardziej uczęszczanych szklaków, gdzie z pewnością przypomnimy sobie nawet najbardziej zapomniane zasady locji, czytanie świateł nawigacyjnych,  zasady żeglugi na prądach i pływach.

pkiwi03 pkiwi04
Cuxhaven

Amsterdam czyli Wenecja Północy. Stare, holenderskie miasto, którego centrum powstało w XVII, złotym wieku w historii Holandii. Pełne pięknej zabudowy, dziesiątek domów na wodzie w postaciu zacumowanych w sieci kanałów barek, żaglowców i łodzi. Kusi, zwłaszcza podczas nocnej wizyty, dzielnicą Czerwonych Latarni. W ciągu dnia czekają liberalne kafejki, muzea, mosty i specery ulicami miasta, które, mimo iż jest największym, pełnym turystow miastem Holandii, jest miejscem bardzo kameralnym.

pkiwi05 pkiwi06
Amsterdam

Cherbourg  miejscowość na półwyspie Cotentin w połnocnej Francji, która widziała wiele: Napoleona, zawijające tu transatlantyki, działania wojenne podczas lądowania aliantów w Normandii, ekipę filmową “Parasoli z Cherbourga”, a nawet Wikingów w IX wieku. To dzięki nim Cherbourg zaczął nabierać znaczenia jako ważne miasto portowe. Był to pierwszy port, do którego zawinął Titanic w rejsie z 1912 roku. Obecnie regularnie kursują stąd promy do Wielkiej Brytanii i Irlandii. W samym mieście podziwiać można prywatne ogrody botaniczne z IX wieku z piękną roślinnością z południowej pólkuli. Muzeum Marynistyczne posiada największą łódź podwodną na świecie udostępnioną wszyskim zwiedzającym.

pkiwi07 pkiwi08
Cherbourg

Koniec Etapu I


Następny etap zamieścimy wkrótce!

 
Prawdziwa Przygoda by Marek and Jacek
Design by : Place your Website.